Maldivelerde Hangi Otelde Kalınır?

Maldivler tatilinin en kritik konusu tatil konsepti seçmek. Aslında Maldivler’de tatil planlaması yapmak kabaca uygun bir otel seçmekten ibaret, bu yüzden bu konuyu ayrı bir sayfada inceleme ihtiyacı duyduk. Bu ülkedeki en yaygın tatil konsepti bir adanın tamamıyla bir otele ait olduğu resort otellerde konaklama. Ancak fiyatı çok daha uygun olan ikinci bir seçenek, yerel yerleşim olan bir adada bir otel seçmek. Bu ikinci seçim çok düşük bütçelere ayarlanabiliyor ama bunu yaparken şiddetle dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Resort Oteller

En güzel ve pahalı tatil seçimi ile başlıyoruz. Tüm bir ada tek bir otelden ibaret, sizi rahatsız eden, huzurunuzu bozabilecek hiçbir şey yok. Oldukça düşük bir nüfus yoğunluğu, okyanus ve rüzgar sesinden başka hiçbir ses yok, tam bir huzur ve kafa dinleme ortamı. Bu seçim Maldivler’de balayı çiftlerinin en yaygın tatil yöntemidir. Ancak bu tatil konseptinde seçeceğiniz otel oldukça önemli, zira tüm tatil boyunca o otelden dışarı çıkma şansınız yok.

Tamamı dört veya beş yıldızlı olan bu otellerde iki tip oda mevcut: sahil villaları ve su üstü bungalovlar. Sahil villası seçimi yapmanız durumunda ayağınız yere basıyor. Odadan çıktığınızda ise kendinizi direkt olarak beyaz renkli kumsalda buluyorsunuz. İkinci seçenek olan su üstü bungalovlarda ise odanız okyanusun üzerindeki küçük bir platformda kurulu olacak. Bu seçenekte ise odanın balkonundan direkt olarak okyanusa atlayabilirsiniz. Bazı otellerde her otel odasında odanın kendine ait bir havuzu olduğunu duymuşsunuzdur, su üstü bungalovda ise odanın kendisine ait bir okyanusu olduğunu söylesek çok da yanlış olmayacaktır. Belirtmem gereken şey şu ki iki seçenek arasında çok büyük bir konfor farkı yok ancak odaya ait bir okyanus olması nedeniyle oldukça büyük bir fiyat farkı çıkıyor. Bütçenize uygun otel ve oda tipi seçimini kendiniz yapmalısınız. Benim tavsiyem Maldivler’e balayı çifti olarak gidiyorsanız ister su üstü bungalov ister sahil villasında kalın, mutlaka resort otellerde konaklama ayarlamaya çalışın. Ayrıca alkol tüketiyorsanız yerel halkın konakladığı adalarda alkol tüketiminin yasak olduğunu belirtmem gerekli. Ancak otel seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu daha var.

Şimdi bir adadayız ve bu adadan yandaki adaya geçiş şansınız yok, farklı bir restoranda ya da otelin dışında bir kafede oturma şansınız yok. Bu durumda otelin olanaklarına iyi bakmak gerekli. Örneğin günlüğü 50$ gibi bir fiyata sadece kahvaltı sunan bir otel tuttunuz, otele gidiyorsunuz ve öğle yemeği menüsünü elinize aldığınızda en basit yemek 40$, akşam yemeği menüsünde en basit yemek 80$’dan başlıyor. Yarım litre su fiyatı ise 4$; bu durumu otele vardıktan sonra fark ediyorsanız başınız dertte demektir. Bu tür durumlara düşmemek için ya gideceğiniz oteli çok iyi araştırmalı fiyat menüsünü sormalı ya da tam pansiyon veya her şey dahil otel seçmelisiniz. Zaten bir çok otelde sadece kahvaltı dahil olmasıyla tam pansiyon veya her şey dahil arasında ciddi bir fiyat farkı olduğunu göreceksiniz. Biz Maldivler’e balayı çifti olarak gittiğimiz için booking.com ile yetinmedik ve tatil öncesi çok uzun, çok sayıda tur şirketi ve otelle görüştüğümüz bir araştırma yaptık. Biraz da şansın yardımıyla booking.com’da gözüken fiyatın neredeyse üçte biri fiyata her şey dahil bir otel bulduk ve sıkıntı yaşamadık. Resort otel seçimi yapacaksanız size de benzer bir araştırma süreci yapmanızı öneririm. Ayrıca bölgenin su altı coğrafyasını anlamak için Maldivler’de Kumsal, Su Altı Dünyası ve Resifler bölümündeki görsele bakmanızı öneririm.

Yerel Halkın Yaşadığı Adalardaki Oteller

Yerel halkın yaşadığı adalara geldiğimizdeyse otel fiyatlarının yer yer Türkiye’deki otel fiyatlarının bile altına inebildiğini görüyoruz. Burada dikkat edecek nokta Maldivler’in gevşek de olsa şeriat ile yönetiliyor olması. Adalarda sadece işaretli plajlarda mayo/bikini ile denize girmek mümkün ancak bu kurala uyduğunuz takdirde sıkıntı yaşamazsınız, yerel halk duruma oldukça alışık ve hiç kimse kesinlikle sizi rahatsız etmiyor. Male dışındaki adalarda şort ve askılı kıyafetlerle gezmek mümkün ancak Male’de bu şekilde gezemeyebilirsiniz. Kalacağınız otelin bikini plaj olarak işaretlenmiş bir bölgeye yakın olmasına özen göstermelisiniz. Benzer biçimde kalacağınız otelin pansiyon durumu ve yemek fiyatları kontrol edilmeli, ancak yerel adalarda yemek yiyebilecek başka yerler ya da market bulabildiğiniz için durum çok kötü olmayacaktır. Daha önce belirttiğimiz gibi biz resort seçeneğini tercih etmiştik ancak araştırmalarım sırasında bu seçeneği tercih eden insanların bir sıkıntı yaşadığına denk gelmedim.

Maldivler’e ve Adalara Ulaşım

Maldivler’e Türkiye’den Türk Hava Yolları veya Qatar ile ulaşmak mümkün, bu konuda ucuz biletleri bu iki şirket üzerinden takip etmekte fayda var.

Maldivler içindeki ulaşım konusu ise tamamıyla oteller tarafından ayarlandığı için fazla sıkıntı yaşamıyorsunuz. Male hava limanına indikten sonra sürat teknesi ile bir saatte ulaşılan bölgede bir otel seçtiyseniz ulaşım daha ucuz olan tekne yoluyla sağlanacaktır. Daha uzun mesafeli bir yer seçildiyse çok sık yaşayamayacağınız bir deniz uçağı deneyimi sizi bekliyor demektir. Deniz uçakları dolmuş gibi çalışıyor, bir uçuş rotasında yeterince yolcu geldikten sonra uçağa çağrılıyorsunuz. Uçağa bindikten sonra 10-15 kişilik bir uçakta okyanus ve ada manzaraları üzerinden alçak irtifada bir uçuş yapıyorsunuz. Uçaklar dolmuş gibi adadan adaya atlayarak gidiyor, sizin adanıza geldiğinizde isminiz söylenecek ve siz uçaktan inip eşyalarınızı aldıktan sonra uçak yoluna devam edecek.

Başka bir ülkede böyle bir işi organize etmek tabi ki zor. Fakat merak etmeyin, bu konuda tüm organizasyonu otel yapıyor. Siz otele hangi uçakla geleceğinizi bildiriyorsunuz ve bir görevli elinde isim yazan malum tabelalarla sizi karşılayıp ulaşımınızı sağlıyor.

İster tekne ister uçak ulaşımı olsun bu işin organize edilmesi ve ulaşım maliyetleri genelde otel fiyatına dahil oluyor. Rezervasyon yaparken bu konuyu teyit etmeniz yeterli. Deniz uçağı daha pahalı bir seçim olduğu için bu şekilde seyahat edilen adalarda fiyat otomatik olarak yükseliyor.

Maldivler Tatili için Bütçe

Maldivler’de lüksün sonu yok. Resort otel olmayan bir adada ortak plaja girerek iki kişi, beş günlük bir tatili, Male’ye giden uçak bileti hariç 500-1000$ arasında bir fiyata temin edebilirsiniz. Ancak resort otel işine girerseniz maliyet konusunda bir üst limit yok. Daha önce de belirttiğim gibi çok iyi araştırma yaparak performans/fiyat oranında iyileşme sağlamak mümkün. Tekrardan belirtmekte fayda var; tam pansiyon ya da her şey dahil bir konaklama ayarlamıyorsanız kaldığınız oteldeki yemek fiyatlarını araştırın ve Male’den adaya ulaşımın fiyata dahil olduğunu teyit edin. Ayrıca Maldivler’de değişik oranlarda bir konaklama vergisi alınıyor, fiyat araştırması yaparken yazılan fiyata vergi dahil olup olmadığını öğrenin.