Japonya'da Geçmişe Yolculuk Nara

Japonlar yaşam alanlarını o kadar iyi korumuşlar ki Kyoto’dan da önceki başkentleri Nara tüm güzelliği ve sadeliği ile hala ayakta. Kyoto’da konaklarken elimizdeki JR Pass’i de kullanarak günübirlik gezimiz için bir saat içinde Nara’ya ulaşıyoruz. Nara orta büyüklükte bir şehir de olsa gezeceğimiz tüm bölge şehrin kuzeyini oluşturan eski Nara çevresinde olduğu için trenden indikten sonra herhangi bir ulaşım aracı olmadan devam ediyoruz. Tabanvay.

Nara’daki gezi noktalarımıza geçmeden önce şehirde gezdiğimiz yerlerin google maps haritasına buradan ulaşabileceğinizi belirtmek isterim.

Nara Park

Burası sırtını dağlara dayamış dört beş kilometrelik bir ormanlık alan. En büyük özelliği ise bu parkta yaşayan ve kutsal olduğuna inanıldığı için özgürce yaşayan ceylanlar. Videoda da görüleceği gibi insanlardan korkmuyorlar, son derece sevecen hatta biraz arsızlar. Eğer elinizde yiyecekle sürüden ayrılırsanız bu ceylanlara av olmanız an meselesi ki elimizdeki sandviçi alüminyum folyosuyla birlikte yemişlikleri var. Tamam sandiviçi yedin de turist haritasından ne istedin ey ceylan. Evet evet doğru duydunuz, bir tanesi turist haritamızı yedi.

Arsızlıklarına bakmayın, bu ceylanlar hem zararsız hem de fotojenikler. İsterseniz sevebilir, besleyebilir ya da yanlarında eğilip fotoğraf çektirebilirsiniz. Bu arada bu hayvancıklar sadece park bölgesinde bulunmuyorlar, park dışında yollarda yürüyen, yaya geçidinden karşıdan karşıya geçen hayvanlar görmek mümkün. Bu parka mutlaka birkaç saat ayırmak gerekli, içerideki gölcüklerin çevresinde çok güzel ve fotojenik bahçeler var. Sagiike pond çevresi ve Ukimi-do Hall denilen köprünün olduğu bölge güzel. Ayrıca parkın içinde onlarca tapınak ve sunak var. Todaiji tapınağına giden yol üzerindeki Isuien ve Yoshikien Bahçeleri de göze hitap ediyor.

Todaiji Tapınağı

Burası Nara’nın en önemli yapısı ve Nara Park’ın içinde kalıyor. Todaiji tapınağı dünyanın en büyük ahşap yapısı ve içinde 500 ton ağırlığında bir Buda heykeli var. Bu heykel dünyadaki en büyük ikinci Buda heykeli. Heykel tapınak içine ancak sığdığı ve etrafındaki diğer heykeller de çok büyük olduğu için tüm heykeli alan fotoğraflar genelde geniş açıyla çekilmiş, bu yüzden fotoğraflara bakıp heykelin büyüklüğünü anlamak biraz zor. Ancak tapınak içine girip kafanızı kaldırdığınızda “Bu şeyi nasıl yapmışlar?” sorusunu soruyorsunuz. Tapınak ve içindeki heykelin yapımında çalışan insan sayısının milyonlarla ifade ediliyor.

Kofukuji Tapınağı

Nara park girişinde birden fazla binadan oluşan bir tapınak. Binalar arasında ücretsiz gezilebiliyor ve çoğu kişi bu bölgeyi bu şekilde geçiyor. En dikkat çekici yapısı olan 50 metre yüksekliğindeki pagoda mutlaka görülmeli diyeceğim ama burayı görmemek zaten biraz zor.

Kasuga-Taisha

Nara’nın başkent olduğu dönemde şehri koruması için yapılmış bir tapınak. Parkın uç noktasında, eğer parkın sırtını yasladığı dağa tırmanıp hiking yapmayacaksanız parkın bu yönündeki gezinizi kabaca burada sonlandırabilirsiniz. Buraya gelmişken Kasugataisha Manyo Botanik Bahçesine uğrayabilirsiniz.

Tapınaklar Tapınaklar Tapınaklar

Nara’da yeterince vaktiniz varsa burada gezebileceğiniz çok sayıda ve güzel bir müze var. Ziyaret etmek isterseniz Nara Ulusal Müzesi birden fazla yerleşkesi ve farklı konseptteki sergileriyle Nara Park içinde görülebilir. Gangoji Tapınağı, Yakushiji Tapınağı, Toshodaiji Tapınağı Nara park yakınlarında görülebilecek birkaç büyük tapınak arasında yer alıyor. Ayrıca vaktiniz yeterse Nara’nın başkent olduğu dönemde ülkenin yönetildiği sarayın kalıntıları Heijō Palace Remains adlı bölgede bulabilirsiniz.