Luzern Gezegen Rehberi

Gezimiz sırasında doğu İsviçre’den Interlaken bölgesine geçerken buraya uğruyoruz. Luzern şehir merkezi buraya ayırabileceğiniz süreye göre yarım gün veya bir gün içinde yürüyerek gezilebilecek büyüklükte. Ayrıca yakın çevrede doğa gezisi yapmak için Luzern’i bir konaklama noktası olarak da kullanabilirsiniz ancak İsviçre Gezegen Rehberi’nde bahsettiğim gibi bu ülkede şehir merkezlerinde konaklamaktansa çevredeki köy ve kasabalarda konaklamak daha uygun. Şehir aynı ismi taşıyan gölün kıyısında ve o göle dökülen Reuss nehri tarafından ikiye bölünmüş. Şehrin gezilecek tarihi merkezi akarsu ile gölün buluştuğu noktada akarsu boyunca ve göl kıyısında ilerliyor.

Luzern gezi rehberi bir yana dursun İsviçre gezisi hakkında genel bilgi almak için İsviçre Gezegen Rehberi’ni ayrıca ülkede yapılacak doğa gezisinde ziyaret edilmesi gereken yerler için Doğu İsviçre Gezi Rotası ve Batı İsviçre Gezi Rotası‘nı inceleyebilirsiniz.

Şehirde gezilecek noktalara gelecek olursak…

Kapellbrücke (Şapel Köprüsü)

Nehrin üzerinde çapraz biçimde yaklaşık iki yüz metre uzanan bu tahta köprü şehrin de simgesi. Özellikle akşam saatlerinde köprü çevresi oldukça canlı oluyor. Şehirde görülmesi gereken noktaların da bu köprüye yürüyüş mesafesinde olduğunu düşünürsek görülecek ilk noktanın burası olması gerektiğini söyleyebiliriz. Köprünün hemen yanında bulunan su kulesi uzun süre hapishane olarak kullanılmış. Sanıyorum o yıllarda hapishaneyi şehrin en güzel yerine yapmak modaymış.

Spreuerbrücke (Değirmen Köprüsü)

Kapellbrücke’den birkaç yüz metre içeride kalan ikinci ahşap köprü. Bu köprü çevresinde nehrin iki kıyısına baktığınızda evlerin hoş bir şekilde dizildiğini görebilirsiniz.

Luzern Gölü

Vaktiniz varsa Luzern gölünde tekne ile gezintiye çıkabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gölü gezmek için buharlı gemilerle turlar düzenleniyor. Gemi göl boyunca açılıp Alp dağlarının manzaraları arasında gezme imkanı sağlıyor. Biz bölgeyi zaten araba ile gezdiğimiz için denemedik.

Kornmarkt

Eski şehir bölgesinin merkezi. Belediye binasının bulunduğu bölge ve önündeki meydan şehir merkezi oluyor. Nehre paralel giden caddede sağlı sollu restoranlar ve çikolata dükkanları mevcut. Buradaki birkaç sokak derinliğindeki bölge nehir boyunca gezilebilir.

Museggnauer (Şehir Surları ve Zyt Kulesi)

Şehrin merkez bölgesindeki surlar oldukça iyi korunmuş. Surlar üzerindeki Zyt kulesine (Zyttrum) çıkarak bölgenin manzarasını yukarıdan izleyebilirsiniz.

Jesuitenkirche (Jesuit Church, Cizvit Kilisesi)

İçi bembeyaz olan kilise şehrin görülmesi gereken yerlerinden.

Franziskanerkirche (Fransiskan Kilisesi)

Cizvit kilisesinin hemen arkasındaki ikinci bir kilise, görülmesi gereken yerlerden.

Doğa Müzesi (Natur-Museum Luzern)

Özellikle çocukların ilgisini çekebilecek bir doğa müzesi.