Interlaken Gezegen Rehberi

İsviçre’nin en popüler tatil beldesindeyiz. Doğu-Batı doğrultusunda Thun ve Brienz göllerinin ortasında Kuzey-Güney doğrultusunda Alp Zirvleri arasında kalan Interlaken güzel ve bir o kadar da pahalı bir doğa harikası. Şehirde yapılabilecek etkinlikleri ve görülebilecek yerleri aşağıdaki gibi listeledik. Bununla birlikte Interlaken güzel bir şehir olsa da asıl güzelliklerinin çevreye yapılacak doğa gezileri olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu şehrin merkezini gezmek isterseniz yarım gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

İsviçre’de özellikle Interlaken çevresinde doğa gezisi yapılabilecek noktalar için Batı İsviçre Gezi Rotası, İsviçre hakkında genel bilgi almak ve bölgedeki konaklama tavsiyemizi incelemek için İsviçre Gezegen Rehberi‘ne ayrıca ülkenin doğu kanadı hakkında bilgi almak için Doğu İsviçre Gezi Rotası‘na göz atabilirsiniz.

Thun ve Brienz Gölleri

Her iki gölün de çevresi şık bir şekilde düzenlenmiş ve özellikle gündüzleri göl çevreleri hareketli oluyor. Turkuaz renkli su ile güzel kareler yakalayabilirsiniz. Olası bir Interlaken merkezi gezisinin büyük kısmını göl çevresi ve Höhematte parkı kapatacaktır.

Höhematte Parkı

Şehrin göbeğinde bulunan park. Bu park içinde günlük olarak yerel müzik gruplarının konserleri benzeri etkinlikler yapılıyor. Gittiğiniz tarihte vaktiniz varsa bir etkinlik olup olmadığını takip edebilirsiniz. Ayrıca parkın bittiği noktadaki kiliseyi de görülecek noktalar arasına sokabilirsiniz.

Harder-Kulm

Şehrin kuzey tarafında her iki gölü ve karşıdaki Alp zirvelerini izleyebileceğiniz bir teras. Kuzey tarafında 1322 metre yükseklikte bulunan bir zirvededir. Buraya kara yoluyla ulaşmak ne yazık ki mümkün değil, buraya tırmanmak için yapılmış füniküleri kullanmanız gerekli.

Yamaç Paraşütü

Aynen Fethiye’deki gibi burada da hoca eşiliğinde yamaç paraşütü yapmak mümkün. Zaten bölgede gezerken tepede takla atan paraşütçüleri görüyorsunuz. Biz bulaşmadık.

St. Beatus Mağaraları

Thun gölü üzerinde şehir merkezine yakın mağara ve şelale kompleksidir. Bölgede yeterli vaktiniz varsa uğranması gereken noktalarından birisidir.

Unspunnen Kalesi

Şehrin üç kilometre güneyindeki kaleden geriye harabeler kalmış. Vaktiniz varsa bu bölgeye güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Günübirlik Jungfrau, Grindelwald, Lauterbrunnen Gezileri

Tamamı Interlaken’den araba ile ulaşılabilecek uzaklıkta olan doğal güzellikleri anlattığımız Batı İsviçre Gezi Rotası yazımıza göz atmanızı tavsiye etmekle birlikte Interlaken’in en ünlü etkinliklerinden birinin günlük turla şehrin güneyindeki Jungfrau, Grindelwald ve Lauterbrunnen bölgelerine düzenlenen geziler olduğunu da belirtmek isterim. Bu bölgelere araçla ulaşabileceğiniz gibi, Interlaken’den günlük gezi turu alabilirsiniz.