Bern Gezegen Rehberi

İsviçre seyahatinde yolumuzun üstünde kalmadan bilerek ve isteyerek ziyaret ettiğimiz tek şehir Bern. İsviçre Gezegen Rehberi yazımızda belirttiğimiz gibi İsviçre’yi aslen doğal güzellikleri görülmesi gereken bir ülke olarak görüyoruz fakat bu güzel şehirlerinin de olmadığı anlamına gelmiyor. Zaten Bern ülkenin başkenti olsa da çok büyük ve kalabalık bir şehir değil fakat güzelliği görülmeye değer.

Bern ile ilgili güzel haberlerden birisi eğer bu şehirde bir otelde konaklıyorsanız otelinizden konaklamanız süresince ücretsiz ulaşım kartı temin edebiliyorsunuz. Ama biz yine de İsviçre’de hem gezi konseptimiz hem de maliyetleri düşürme amacımız nedeniyle Alp köylerinde konaklamayı tercih ettik. Zaten bedava ulaşım bileti verilse dahi Bern’de konaklamanın çok pahalı olduğunu söylemem gerekli.

Şehrin büyüklüğünü düşünüce burayı gezmek için bir tam gün ayırmak yeterli olacaktır. Şimdi lafı uzatmadan şehirde görülecek bölgelere geçelim. Bu arada İsviçre gezisi hakkında genel bilgi almak için İsviçre Gezegen Rehberi’ni ayrıca ülkede yapılacak doğa gezisinde ziyaret edilmesi gereken yerler için Doğu İsviçre Gezi Rotası ve Batı İsviçre Gezi Rotası‘nı inceleyebilirsiniz.

Altstadt (Eski Şehir) ve Nehir Çevresi

Bern haritasına baktığınızda Aare nehri tarafından yarım ada şeklinde sarılan bölgeye Altstadt yani Eski Şehir deniyor. Şehrin bu bölümü orta çağ döneminden bu yana gayet güzel korunmuş. Şehirde görülmesi gereken ve aslen turistlerin akın ettiği kısım bu bölge. Bu aralıkta nehre paralel uzanan yedi tane cadde var ve yedisi de görülmeli.

Zytglogge (Saat Kulesi)

UNESCO Dünya Mirası listesindeki başka bir eser. Bu saat kulesi uzun bir süre şehrin giriş kapısıymış ancak şehrin sonradan büyümesi ile birlikte eski şehir bölgesinin de içinde kalmış. Bu kule ile Aare nehri arasındaki bölge eski eski şehir, kuleden tren garına kadar olan bölge ise yeni eski şehir olarak geçiyor.

Marktgasse ve Kramgasse (Kemerli Yol)

Bern’in en önemli ve kalabalık caddesi olan kemerli yol Marktgasse, Kramgasse ve ikisinin birleştiği yerde bulunan Zytglogge adlı saat kulesinde oluşuyor.

Einstein Evi (Einstein Haus)

Einstein’ın 1903 ile 1905 arasında iki sene boyunca yaşadığı Kramgasse üzerinde yer alıyor. Einstein burada yaşadığı dönemde henüz kendisini ünlü yapacak çalışmalarını yayınlamadığı için; ilk aşamada korunmamış fakat sonradan Einstein’ın yaşadığı döneme uygun olacak şekilde tekrar dekore edilmiş. Evin altındaki Einstein kafede bir kahve içebilirsiniz.

Berner Münster (Bern Katedrali)

Yapımı 470 (evet dört yüz yetmiş) sene süren katedral şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri. Ayrıca 350 Einstein kafede bir kahve içip enerjinizi topladıysanız 350 basamak tırmanarak katedralin kulelerinden birine çıkabilir ve şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Nydeggbrücke

Altstadt’ın nehri kestiği bölgedeki ünlü köprü. Köprü açık yeşil renkli akan akarsu ve her iki tarafındaki orta çağ döneminden kalma binalarla çok güzel manzaralar sunuyor. Kesinlikle görülmesi gereken noktalardan biri. Karışıklığı engellemek için ufak bir açıklama yapayım, yukarıdaki fotoğraf Nydeggbrücke üzerinden çekildi dolayısıyla köprü üzerinden akarsu manzarsı gözüküyor; yani fotoğrafta görünen köprü Nydeggbrücke değil.

Ayı Parkı

Nydeggbrücke’ten karşıya geçtiğinizde köprünün hemen sağ tarafında aşağıya asansörle inebildiğiniz ve içinde ayıların yaşadığı bir park var. Bern kelimesinin Almaca’da ayı anlamına gelen “Bar”dan türetildiği söyleniyor. Söylenti gerçek midir bilinmez ama ayı resmi Bern kantonunun bayrağına kadar girmiş.

Rosen Garten (Gül Bahçesi)

Ayı Parkının yanındaki gül bahçesi. Ayı Parkı ile bahçe arasındaki bölgede bank üzerinde oturmuş düşünün bir Einstein heykeli var.

Bundeshaus (Parlamento)

Bundeshaus yani Türkçe adıyla Parlamento Binası şehre tepeden bakabileceğiniz bir başka adrestir. Tavsiyemiz gün batımında Parlamento Binasının ön bahçesindeki banklara oturarak Aare gölünün ve gökyüzünün renklerini izlemeniz olacaktır. Gün batış saati olmasa da parlamento binasının arka tarafından izleyebildiğiniz manzarayı yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Münsternplattform Parkı

Şehre tepeden göz atabileceğiniz bir diğer park ise Münsterplattform parkıdır. Parlamento Binasından birkaç dakika uzaklıkta olan bu parkta isterseniz çimlere yayılabilir, isterseniz parkın içerisinde yer alan kafede kendinize bir içki ısmarlayabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Gurten

İsviçre’de, bir günümüz Bern’e ayırarak doğa gezimize ara vermiştik ki günün akşamında kendimizi yine Gurten Park’ına attık. Burası şehrin güneyinde araç girişi olmayan ve füniküler ile çıkılabilen geniş bir park. Parka, şehrin villalarla dolu en lüks bölgesinden giriş yapıyorsunuz. Füniküler ile çıkış ücreti 11 Frank. Yukarıda hem şehrin manzarasını hem de arka tarafta kalan alp zirvelerini izleyebilirsiniz. Ayrıca bu bölgenin kış aylarında küçük bir kayak merkezi olarak da kullanıldığını da söylemem gerekli.