Nusa Penida Gezegen Rehberi

Nusa Penida, Bali’nin güneyinde botla 40 dakikada ulaşılabilen bir ada. Aslında gezmek söz konusu olduğunda bu adayı hemen bitişiğindeki Nusa Ceningan ve Nusa Lembongan adalarıyla birlikte düşünmek gerekli. Büyük olan Nusa Penida adasından daha küçük olan Nusa Lembongan adasına küçük deniz dolmuşlarıyla geçilebiliyor. Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan arasında yürüyerek geçiş yapabileceğiniz bir köprü var.

Bu ada grubuna günü birlik olarak gidip gezmek mümkün. Ancak günü birlik turda Diomond Beach’i görmek mümkün değil. Ada ile ilgili gezi planınızı dönüş yönünde son botun güneş batmadan kalktığını hesaba katarak yapmalısınız.

Nusa Penida içindeki gezinizi Bali’de olduğu gibi rehber kiralayarak veya motosikletle yapmalısınız.

Adadaki gezi noktalarının Google Maps üzerinde görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kelingking Beach (Dinozor Plajı)

Buraya T-Rex plajı da deniyor ki resimlere baktığınızda nedeninin anlamak çok zor değil. Yukarıdan fotoğraf çekebileceğiniz gibi dik bir patikadan yaklaşık kırk dakikada aşağı inebilirsiniz. Yüzmek isteyenleri dev dalgalar ve boyu 3-4 metreyi bulan vatozlar konusunda uyarmalıyım. Dev dalgaların rüzgarla karışan sesi yukarıdan bile duyuluyor, yukarıda oturup aşağıdaki plajı izlemek oldukça keyifli.

Angel’s Billabong

Kayalıklara vuran dev dalgaların lagünleri doldurduğu, çok güzel manzaralar sunan ilginç bir yer. Özellikle denizin dalgalı olduğu zamanlarda kayalardan yükselen köpüklerin yüz metreyi bulduğu bile oluyormuş. Suyun durgun olduğu zamanlarda lagünlerde yüzmeye girenler oluyor ancak biz gittiğimizde lagünler yüzmeye kapatılmıştı. Sıradaki adımda bahsedeceğim Broken Beach de burya yürüme mesafesinde. Tüm bölgeyi gezip kendinize izleyecek güzel bir yer bulmanızı ve dalgalı denizin tadını çıkarmanızı öneririm. Lagünlere girmeye zaman zaman izin verilse de aşağıdaki denize inmek mümkün değil. Zaten on metrelik dalgaların kayalara vurduğu yerde denize girip ne yapacaksınız?

Broken Beach

Şekilde gördüğünüz kırık plaj drone katili olarak biliniyor. Açıklığın içinden geçen çok sayıda drone’un sulara gömülmüşlüğü var. Bizim drone’umuz Endonezya gezisinde arızalandığı için bu ülkeden hiç drone çekimimiz yok L

Crystal Bay

Okyanusun içindeki bu girinti yukarıdan güzel manzaralar sunmakla birlikte denize girmeye de izin veriyor.

Diamond Beach

Adanın güney doğu ucundaki bu nokta hemen yakınındaki Thousand Islands ile birlikte güzel manzaralar sunan kumsallar arasında yer alıyor. Adaya dalış amacıyla gidiyorsanız ya da Nusa Penida adasında konaklayacaksanız bu bölgede bir otel tercih edebilirsiniz.

Devil’s Tear

Yazının başında Nusa Penida adasını yakınındaki diğer adalarla birlikte ele aldığımız belirtmiştim. Devil’s Tear dolmuş gibi çalışan botlarla on dakikada ulaşabileceğiniz Nusa Lembongan adasında. Yine dev dalgaların köpürerek yükselip lagünleri doldurduğu güzel bir nokta. Burunun bir tarafında dalgalı okyanusu ve dalgaların dolduruğu lagünleri, diğer tarafında ise okyanus üzerinden batan güneşi izleyebilirsiniz. Biz gün batımını köpüren dalgalar eşliğinde burada izledik. Güneş battıktan sonra başka bot olmadığı için Nusa Lembongan adasında konaklayıp ertesi sabah ilk botla Bali’ye geri döndük.