Gili ve Lombok Adaları Gezegen Rehberi

Bu bölgede neredeyse Bali kadar büyük olan Lombok adası ile birlikte Gili Air, Gili Trawangan ve Gili Meno adında üç küçük ada var. Söylemem gereken şey Lombok adası çok büyük olsa da fazla canlı değil. Ziyaretçilerin çoğu Gili adalarından birini tercih ediyor. Biz bu üç adadan en büyük olan Gili Trawangan adasını tercih ettik.

Bu adaların tercih edilme sebebi Bali adasından farklı olarak burada denize girilebilmesi ve mercan kayalıklarının renkli bir su altı dünyası sunması. Ayrıca bu adalarda yeşile çalan okyanus rengi ve Maldiveler’deki gibi bembeyaz kumsalar var. Oldukça yorucu ve dur durak bilmeyen Bali gezisine Trawangan adasında güzel bir otelde mola verdik. Burada bir yandan havuzun keyfini çıkarırken bir yandan da okyanusta yüzdük.

Gili Adaları ile ilgili belirtmek istediğim noktalardan birisi de burası Bali’ye kıyasla daha az ziyaretçi alıyor ve konaklama fiyatları Bali’ye kıyasla daha uygun. Bali gezisinin bir kaç günün deniz tatili olarak ayıracaksanız Gili Adaları bu iş için iyi bir nokta.

Fotoğraf: https://id.travelhub.world/en/123-snorkeling-and-freediving-on-gili-islands/

İsteyenler için bu adalarda çok sayıda dalış şirketi var ve daha önce hiç dalış deneyiminiz olmasa bile bir hoca eşliğinde bot üzerinden dalış yapabiliyorsunuz. Dalış yapanlar için su altında değişik bölgelere yerleştirilmiş heykeller mevcut. Gili Meno adasının açığındaki su altı heykelleri popüler dalış ve fotoğraf noktaları arasında yer alıyor.

Bu adaların Bali’ye kıyasla daha atıl olduğunu söylemek gerek. Üç adet Gili adası genel olarak güzel beyaz kumsallar ve su altı güzellikleri ile dolu ancak bu adalar küçük ve burada Bali’deki gibi doğa harikaları ya da Hindu tapınakları bulmak mümkün değil. Lombok adası ise daha büyük, ancak genelde Bali’nin 50 sene önceki haline benzetiliyor; orta kesimlere giden fazla yol yok ve ada nüfusu oldukça az. Lombok adası daha ada üzerindeki yanar dağa tırmanmak isteyen dağcılar tarafından tercih ediliyor.

Ulaşım

Bu bölgeye ulaşmak biraz meşakkatli olduğu için günübirlik bir gezi tavsiye etmiyoruz. Bali seyahatine birkaç gün ara verip deniz tatili yapmak istiyorsanız birkaç gün konaklayacak şekilde buraya gelebilirsiniz.

Bot şirketleri bilet ücretine dahil olacak şekilde sizi bulunduğunuz yerden alıp dönüşte istediğiniz yere bırakıyor. Biz Padang Bai’den kişi başı 400,000 IDR’ye gidiş dönüş geçiş sağladık. Haritada görülen noktalardan birinden bota binip istediğiniz noktada inerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak botların saatinde kalkmadığını ve yoğun sezonda oldukça kalabalık olduğunu söylemek gerekir. Sonuçta otelinizden çıkmanız ile istediğiniz adaya ayak basmanız arasında muhtemelen dört saatlik bir zaman harcayacaksınız.