Bali Gezegen Rehberi

Bali’ye ayak bastığımız anda Endonezya’dan başka bir ülkeye inmiş gibi hissettik. Ülkenin Müslüman çoğunluğunun aksine burada halk Hinduizm geleneklerine oldukça bağlı ve Hindu tapınakları hala aktif.

Bali’yi anlatacağımız zaman madalyonun iki yüzünden de bahsetmek gerekiyor. Öncelikle işin güzel tarafından bahsedelim: Bali gerçekten de fotoğraflarda gözüktüğü kadar güzel. Yaklaşık iki yüz kilometre uzunluğundaki adanın her bir köşesinde ayrı güzellik var. Hindu kültürü gerçekten çok farklı ve bu adada Hinduizm yaşıyor. Dolayısıyla siz de Bali’de gezerken çok farklı şeyler görüyor ve öğreniyorsunuz. Üstelik Bali dediğimizde sadece Bali adasını düşünmek zorunda da değilsiniz, buralara kadar gelmişken yakındaki adalardaki güzellikleri de mutlaka görmelisiniz. Zaten Bali adasında denize girilebilen çok fazla güzel kumsal yok, bu sebeple okyanusun tadını çıkarmak veya dalış yapmak için yakındaki Gili adaları ve Nusa Penida yüzmek veya dalış yapmak için oldukça uygun.

Madalyonun diğer yüzüne baktığımızdaysa adadaki her şeyin ticarileştiğini görüyoruz. Ortamda özellikle ciddi bir turist kazıklama kültürü oturmuş. Her şeyin fiyatı çok yukarıdan açılıyor, neye ne kadar para vereceğinizi şaşırıyorsunuz. Özellikle taksiciler korkunç. Taksi metre açılsa 20,000 IDR tutacak beş dakika uzaklıkta bir yere gitmeniz gerektiğinde 200,000 IDR ücret talep ediyorlar, taksi metre açmayı kabul etmiyorlar ve hepsi her bir köşeyi tutmuş, birbiriyle anlaşmış durumda; bazen hiç alternatif bulamıyorsunuz. Para bozdurulan bazı yerlerde çok başarılı biçimde eksik para vererek dolandırıcılık yapılıyor. Bazı yerlerde sahte giriş veya rehberlik ücretleri var. Hediyelik eşya alırken bir anda hediye paketine farklı bir ürün giriveriyor. Araç veya motosiklet kiralayanların da çeşitli dolandırıcılık olaylarıyla karşılaştığı söyleniyor. Kaldığınız otel için servis hizmeti veren şöför bile size bir şeyler satmaya çalışıyor. Fotoğrafını çektiğiniz için para isteyen insanlar oluyor. Özetle sistem gayri resmi yollardan cebinizdeki parayı almak için elinizden geleni yapıyor ve bunu yapabilmek için bazen çirkinleşmekten çekinmiyor. Bu arada küçük bir not düşmekte fayda var: hırsızlık ve dolandırıcılık olayları yaygın olsa da Bali’de can güvenliği açısından bir sıkıntı yok, biz Bali’ye giden kimsenin bu konuda bir sıkıntı yaşadığını görmedik, duymadık. Buna ek olarak özellikle Temmuz, Ağustos aylarında adanın aşırı derecede kalabalıklaştığı söyleniyor, biz Haziran başında gittiğimizde popüler yerlerde kalabalıktı ancak kabul edilebilir seviyedeydi. Fakat yolların da kötü olması nedeniyle adada olağan üstü bir trafik var ki özellikle kalabalık sezonda Google Maps üzerinden yirmi beş kilometre uzaklıkta görülen bir yere ulaşmak bazen bir saati geçiyor.

Bir Balayı Adası Olarak Bali

Sıkça sorulan sorulardan biri Bali adası Balayı için uygun mu? Bu konuda söyleyecek birkaç şey var. Öncelikle planınızı uygun biçim yaptığınız takdirde bu soruya “evet” şeklinde cevap verebiliriz. Ama nasıl?

Peşin peşin söyleyelim, Bali adasında Maldivler’deki gibi turkuaz bir deniz veya beyaz kumsallar bulmak mümkün değil. Hatta Bali adasında birkaç nokta dışında denize girecek çok güzel bir yer de yok. Daha önce de bahsettiğim gibi, güzel kumsallar istiyorsak çevredeki adalara yönelmemiz gerekiyor. Bali’yi güzel kılan yerler aslen adanın iç kesimlerinde yer alıyor. Fazla gezmek tozmakla ilgilenmeyip biraz kafamızı dinlemek istiyoruz diyorsanız özellikle Ubud bölgesinde güzel bir otelde konaklayabilir ya da Seminyak tarafında bir otel seçip Sunset Club’larda vakit geçirebilirsiniz. Fotoğraflarda gördüğünüz yerlere ulaşmak için bir taksi veya rehber kiralayıp adanın iç kesimlerinde gezinti yapmanız gerekiyor.

Bali’de Ne Yapılır, Nereye Gidilir?

Bali’de gezilebilecek yerleri gördüğünüz haritada işaretledim. İşaretli yerler hakkında daha detaylı bilgi almak ve haritanın google maps bağlantısına ulaşmak için Bali’de Görülecek Noktalar yazımıza göz atabilirsiniz. Ancak Bali’de gezilecek yerleri anlatmadan önce adada yapılabilecek aktivitelerden bahsetmek ve birkaç ana yerleşim noktasını açıklamak faydalı olacak. Adada ne yapmalı diyerek başlayalım.

Rehberli veya Motosikletli Geziler

Adada toplu ulaşım ile A noktasında B noktasına rahatlıkla varabileceğinizi düşünüyorsanız çok başka bir dünyadasını haberiniz olsun. Adayı gezmek için turistler arasında yaygın olan motorsiklet kiralama veya günlük özel rehber kiralayıp gezmelisiniz. Ben kendim araç kiralarım rehber kullanmam diyorsanız günlük araç kirasının rehberli turdan daha pahalıya çıkacağını anlamanız da fazla zaman almayacaktır. Ayrıca adada yollar çok kötü ve trafik berbat, kendi aracınızla gezmenizi hiç tavsiye etmiyorum. Bali’yi okyanusa girip tüm vaktinizi deniz kıyısında geçirebileceğiniz bir yer olarak düşünmeyin. Adanın doğal veya kültürel güzelliklerini görmek yapılması gereken en önemli aktivite, tek tek ziyaret edilecek noktaları hakkında bilgi almak için Bali’de Görülecek Noktalar yazımıza bakabilirsiniz. Bu yazıda rehberli geziler hakkında da bilgi vermeye çalıştık.

Sunset Clublar

Adanın batı ve güney kanadında kumsal boyunca uzanmış ya da kayalıkların kıyısına kurulmuş çok sayıda club var. Kumsal üzerine yerleştirilen puf veya armut tipi koltuklar üzerinde deniz kıyısında oturup keyifli vakit geçirebilir, kalabalıkla birlikte güneşin batışını izleyip bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Gel git akıntıları nedeniyle suların yükseldiği saatlerde gelen dalgalar bazen oturduğunuz yere kadar ulaşıyor. Özellikle adanın güneyinde kayalıklar üzerine kurulmuş kluplerin bazılarında sonsuzluk havuzu eşliğinde okyanus manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca batı kanadında da kilometrelerce uzunluğundaki Double Six Beach üzerinde çok sayıda güzel mekan var.

Bali Masajı

Bali’ye gidip de Bali masajı yaptırmadan dönmeye kalkmayın. Kenara köşeye kurulmuş ve çok temiz olmayan çok sayıda masaj salonu da var. Masaj yaptıracağınız yeri seçerken size yakın olan yerlerden puanı yüksek olan birini seçebilirsiniz. Yüksek puanlı yerler söz konusu olduğunda masaj salonuna gittiğiniz anda yer bulamayabilirsiniz, rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Okyanusta Yüzmek

Daha önce belirttiğim gibi, Bali’de suya girebileceğiniz birkaç yer var ancak okyanus çok dalgalı ve bulanık, dolayısıyla yüzme aktivetesinden keyif alamıyorsunuz. Yakın çevrede denize girilebilecek en güzel yer Gili olarak bilinen üç adet küçük ada. Ayrıca yine yakınlardaki Nusa Penida adası özellikle dalışçılar arasında oldukça popüler. Bu adalar hakkında bilgi almak için “Gili ve Lombok Gezi Rehberi” ve “Nusa Penida Gezi Rehberi” yazılarımıza göz atın.

Kuta

Kuta adada turistlerin yaygın olarak bulunduğu bölgelerden biri.Masaj salonları, restoranlar, turizm ofisleri, clublar genelde bu bölgede toplanmış durumda. Adadaki konaklamanızı burada veya Ubud’da ayarlamanızda fayda var.

Seminyak

Seminyak Kuta’nın en canlı bölgesi. Double Six Beach burada ve Sunset Barların çoğu bu plaj üzerinde.

Ubud

Ubud adanın iç kesimindeki tropikal ormanlık bölge oluyor. Bali fotoğraflarında gördüğünüz tropikal orman manzaralı otel odası fotoğrafları burada çekiliyor. Bu oteller ayrıca balayı mekanı olarak da biliniyor. Fakat belirtmemiz gerekir ki bu oteller adanın geri kalanına göre oldukça pahalı. Tüm gezinizi Ubud’da geçirmek yerine bizim yaptığımız gibi birkaç gün burada güzel bir otelde kalıp sonra geziye devam edebilirsiniz. Ubud ayrıca adanın kabaca ortasında kaldığı için Seminyak’a kıyasla adanın doğal güzelliklerine daha ulaşılabilir bir konumda.

Ubud şehri içinde, Bali sarayı, birkaç büyük Hindu tapınağı, geleneksek yöntemlerle üretilmiş ahşap veya hasır ürünlerin turistlere çok yüksek fiyatla satıldığı Ubud Sanat Pazarı (Art Market), Maymun Ormanı (Sacred Monkey Forest) gibi görülmesi gereken yerler de mevcut. Bali adasında görülmesi gereken yerler için Bali’de Görülmesi Gereken Noktalar yazımıza göz atın.

Nusa Penida

Adanın güneyinde botla 40 dakikada geçilebilen başka bir ada grubu. En büyüğü Nusa Penida olmak üzere üç adadan oluşuyor. Buraya günübirlik ziyaret düzenleyebileceğiniz gibi birkaç gün kalmayı da değerlendirebilirsiniz. Ulaşım ve gezilecek yerlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için “Nusa Penida Gezi Rehberi” yazısını inceleyin.

Gili ve Lombok Adaları

Bali’nin doğusunda botla 90-120 dakika içinde geçilebilen diğer bir adalar bölgesi. Bu adalar Bali kadar canlı olmasa da yüzmeye ve dalış yapmaya elverişli denizi ve mercan kayalıkları ve renkli su altı hayatıyla oldukça çok ziyaretçi çekiyor. Dalış yapmak için ekipmana veya eğitime ihtiyacınız yok. Dalış turları daha önce hiç dalış yapmamış bile olsanız hoca eşliğinde gereken ekipmanı sağlayarak bu konuda yardımcı oluyor. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Gili ve Lombok Adaları Gezegen Rehberi yazısını inceleyin.

Bali ve Çevresinde Gezilecek Noktalar

Bu noktaya kadar genel hatlarıyla adayı anlatmaya çalıştık. Instagram’da #Bali şeklinde etiketlenen o fotoğrafların tam olarak nerede çekildiğini ve adadaki gezilecek noktaları Bali’de Görülecek Noktalar yazısında anlattık. Hem de haritalı ve resimli. 🙂

Nusa Penida ve çevresindeki adalar için Nusa Penida Gezegen Rehberi, Gili ve Lomblok adalar bölgesi için Gili ve Lombok Adaları Gezegen Rehberi‘ni inceleyebilirsiniz.